
Az előző részben eljutottunk a betakarításig és felelősségteljesen megvédtük a terményeinket aNEOCONS által forgalmazott Acimix Grain liquid termékkel.
Mik is a mikotoxinok?
A mikotoxinok emberre és állatokra gyakorolt hatásait a hatvanas években kezdték el kutatni, amikor az Aspergillus flavusból egy toxikus molekulát vontak ki. Nemsokára az aflatoxint azonosították és úgy jellemezték, mint egy nagyon erős hatású toxikózist okozó anyagot, amely milliomod résznyi koncentrációban fogyasztva is mérgező.
E vegyületek eltérő és bonyolult kémiai szerkezetük alapján a mérgező tünetek széles skáláját okozhatják az akut elhullástól a szubklinikai elváltozásokig. Ezt befolyásolja az emésztőtraktusból történő felszívódásuk mértéke és aránya, a szállításuk, a szöveteken belül történő megkötődésük és lokalizációjuk, átalakításuk és kiválasztásuk folyamata.
A főbb mikotoxinok metabolizmusa ismert. A szervezet igyekszik hatástalanítani a méreganyagokat. Ennek egyik módja a lebontás, amely egyszerűbb vegyületekhez vezet, a másik pedig a konjugáció, melynek során bonyolultabb, de kevésbé mérgező vegyületek keletkeznek. De vannak olyan toxinok, amelyek esetén a kiinduló vegyületnél toxikusabb anyagcsere termék keletkezik (pl. zearalenon). Az anyagcseretermékeket az állatok a vesén keresztül, illetve az epén keresztül a bélsárba juttatva ürítik ki.
Az állatok különböző érzékenységet mutatnak a különböző toxinokkal szemben, amelyeket befolyásol a faj, az ivar, a fajta, az igénybevétel, a kor, a fiziológiai állapot, a takarmányozás, környezeti tényezők és más betegségek, valamint a management.
A mikotoxinok az elhulláson kívül az alábbi hatással lehetnek (Mézes M., 1997):
Májat károsító és rákkeltő – Aflatoxin és Sterigmatocisztin
Magzatkárosító – Aflatoxin B1, Ochratoxin A, Patulin, Rubratoxin B
Idegeket károsító – Fumonizin, Citreoviridin, Patulin
Vesét károsító – Trichotecén vázasok
Hányást okozó – DON, trichotecén vázasok
Ösztrogén hatású – Zearalenon, Aurofuzarin
Remegést kiváltó – Pentirem A, Fumitremorogének
Fényérzékenységet okozó – Pszoralének, Sporidezmin
Hallucinációt, görcsöket okozó – Ergot alkaloidok, Lizergsavamid
Ezeken felül jelentős szabadgyök képződéssel járnak. Az alacsony dózisoknál a hatások igen szövevényesek lehetnek, csak az immunrendszer érintettségében nyilvánulnak meg, látható tünetként a másodlagos fertőzések, eredmények romlása, a vakcinázások hatékonyságának csökkenése figyelmeztetnek a toxin jelenlétére.
Ahhoz, hogy mindezeket a kellemetlen toxinhatásokat elkerüljük az alábbi védekezési stratégiát alkalmazhatjuk az állományoknál:
- Toxinok megkötése és eltávolítása a béltraktusból
- A toxin átalakítása konjugációval a kevésbé toxikus hatás elérésére
- Az állat antioxidáns védelmi rendszerének a megerősítése
- Az állatok májának, immunrendszerének támogatása
Használja a T5X termékeket, kérje a NEOCONS szaktanácsadóitól!
Cikksorozatunkat folytatjuk…
Szűcs Judit írása