
2020. november 4.
Milyen volt a 2019-es év fuzárium tekintetében?
A 2019-es év a fuzárium penészgombák tekintetében kockázatosnak bizonyult, mivel májusban országszerte egy napon belül egymást követték a meleg, napsütéses és a rendkívül csapadékos időszakok. A meleg és párás klimatikus viszonyok pedig „kedveznek” a penészgombák mikotoxin termelésének. Az idei év aratásait követően a gabonák esetében a vártnál kedvezőbb terméshozamokkal találkozhattunk, táplálóanyag-tartalmak tekintetében ez már nem mondható el. Azt azonban még nem tudhatjuk, milyen intenzitású mikotoxin szennyezettségre számíthatunk és ez milyen mértékben befolyásolhatja gazdasági haszonállataink termelését.
Igazolt, írásban is feljegyzett mikotoxinok okozta megbetegedések i.sz. 1000 előttre vezethetők vissza. A Szent Antal tüzének nevezett, emberek körében tapasztalt járványszerű megbetegedés az ergot alkaloidok, a Batu kán lovai közt végig söprő elhullások a stachybotryotoxikózis, míg a „Turkey-X disease” az aflatoxin okozta pulykáknál tapasztalt toxikózis révén vált nevezetessé. A mikotoxinok szemmel nem láthatóak, hatásuk azonban számos tünetegyüttes formájában jelentkezhet állatfajtól függően, azonban analízis nélkül a termeléscsökkenés sok más okra is visszavezethető lenne.
A mikotoxinok penészgombák által termelt másodlagos anyagcseretermékek, amelyeket egyes penészgombák környezeti stresszhatásokra történő válaszreakciójukként termelnek: ilyenek a hőmérséklet, az oxigén, a nedvesség- és a páratartalom számukra kedvezőtlen változásai. A penészgombák által termelt mikotoxinok lényeges kategóriát képviselnek a baromfiak takarmányozásával összefüggésbe hozható, egészségkárosító tényezők között. Napjaink intenzív genetikájú állományai fokozottan érzékenyek a takarmányozással összefüggő ártalmakkal szemben. A takarmány-alapanyagok penészgomba fertőzöttsége, így mikotoxin szennyezettsége is nőtt, többek közt az alapanyagok globális szintű áramlása, a nagyobb terméshozamokra irányuló szelekció, a monokultúra és a globális éghajlatváltozás miatt egyaránt.
A mikotoxinok hatása a baromfifajok egészségére és teljesítményére
A négy legjelentősebb mikotoxin termelő fonalas gomba nemzetség a Fusarium, az Aspergillus, a Penicillium és a Claviceps (Kanora & Maes 2009).
A baromfiak közül az Aflatoxinnal szemben leginkább fogékonyak a kacsák és a pulykák, amelyeket érzékenység szerint a brojlercsirkék, a tojótyúkok és a fürjek követnek. Az aflatoxinok rendelkeznek a legerősebb immunszupresszív, rákkeltő és májkárosító hatással. Azáltal csökkentik az állati szervezet baktériumokkal, gombákkal, vírusokkal és parazitákkal szembeni ellenálló képességét, hogy a sejtes és a humorális immunválaszt gátolják. További hatásként jelentkezik az állatok alacsonyabb takarmányfelvétele és testtömeggyarapodása, és ennek következtében gyengébb az állati teljesítmény (Diekman 1992).
A pulykák és a fiatal tyúkok kifejezetten érzékenyek az ochratoxinokra. Hatásukra csökken a takarmányfelvétel, a növekedési erély, a tojástermelés és a tojáshéj minőség is (Hamilton et al. 1982), sőt akut esetben vesekárosodást is okozhatnak.
„A” és„B” típusú trichotecének és a Zearalenon
A fuzáriumok által termelt, „A” típusú trichotecénekre (pl. T-2, HT-2, DAS, NEO) az egyik leginkább érzékeny faj a baromfifélék csoportja. Száj- és nyelőcső felmaródást (0,4mg/kg késztáp), gyomorfekélyt, bélgyulladást továbbá az immunrendszer károsodását okozzák (Kubena et al. 1997). Jellemző tünetként az állatok testtömeggyarapodása romlik és a száj (csőr) nyálkahártyáján fekélyképződés figyelhető meg. Nesic et al. (2011) vizsgálatai szerint az állatok száj- és vékonybél nyálkahártyáján elváltozásokat észleltek és a Fabricius-féle tömlőből a lymphocyták kiürülése volt tapasztalható. Girish et al. (2010) kísérletükben pedig a tojástermelés csökkenését és azok keltethetőségének romlását, továbbá idegrendszeri problémák előfordulását írták le.
A baromfik a Zearalenonra, illetve a „B” típusú trichotecének csoportjába tartozó DON toxinra, a sertéseknél kevésbé érzékenyek. Előbbi magas koncentrációban fogyasztva azonban a kloáka megnagyobbodását, továbbá a másodlagos nemi jellegek fokozott előrehaladását okozta. Prelusky et al. (1987) vizsgálatai alapján magas dózisú DON toxinnal szennyezett takarmány fogyasztását követően 24-96 óráig kimutatható volt tojótyúkok mellizmából és tojásaiból.
A fumonizinek expozíciótól függően okozhatnak tömeges elhullást baromfiállományokban, amelyet bizonytalan járás, illetve rángó nyaki tünetek előzhetnek meg. Kisebb fumonizin terhelés esetén csökken a napi tömeggyarapodás.
Mikotoxinokkal szennyezett takarmány fogyasztása súlyos károsodást idézhet elő a baromfiállományban, ezek azonban megfelelő eljárásokkal jelentősen mérsékelhetők
A legideálisabb, ha már a szántóföldön gondoskodunk takarmánynövényeink védelméről (pl. agrotechnika, növényvédelem stb.), majd a takarmányok tárolása és feldolgozása során is kellő figyelmet fordítunk alapanyagaink megóvására (pl. szárítás, forgatás, savazás stb.).
A fizikai és kémiai módszerek hatása csak mérsékelt a mikotoxinok elleni harcban. A takarmányozás során további lehetőségként a mikotoxinok felszívódásának csökkentése és az állatok védekezőrendszerének fokozása jöhet még szóba megfelelő toxinkötő készítmény alkalmazásával.
T5X Termékcsalád mikotoxinok ellen
A takarmányozás területén alkalmazható megoldásokat kínál az ADM cégcsoport (korábban Wisium) több mint 60 éve folyó kutatómunkájának eredményeként gondosan összeválogatott, multikomponensekből álló T5X termékcsalád (T5X Premium, T5X SD, T5X Binding):
- a termékcsalád három tagja a mikotoxin szennyezettség mértékétől és összetételétől függően nyújthat hatékony védelmet a termeléskiesés csökkentése érdekében;
- a köthető és nem köthető mikotoxinok ellen is hatást fejt ki;
- szinergista agyagásvány tartalmával hatékonyan köthet bizonyos mikotoxinokat;
- speciális májvédő és májenzim fokozó hatása révén növeli a szervezet méregtelenítő képességét;
- sejtvédő és gyulladáscsökkentő komponensekkel bír, továbbá aktiválja az immunrendszert;
- a mikotoxin analízis eredményével és a Mycowatch® applikáció segítségével egyszerű és gyors adagolási javaslatot kapunk az aktuális szennyezettséggel szemben legoptimálisabb készítményre.
Védje állományát a takarmány aktuális mikotoxin terheltségnek megfelelő T5X készítménnyel!
Kérje a T5X termékeket a NeoCons Plus Kft. szaktanácsadóitól!
NeoCons Plus Kft. – kiegészítjük egymást