
2020. október 21.
A fuzárium penészgombákról
A 2019-es év a fuzárium penészgombák tekintetében kockázatosnak bizonyult, mivel májusban országszerte egy napon belül egymást követték a meleg, napsütéses és a rendkívül csapadékos időszakok. A meleg és párás klimatikus viszonyok pedig „kedveznek” a penészgombák mikotoxin termelésének. Az idei év aratását követően a vártnál meglepően kedvezőbb terméshozamokkal találkozhatunk. Azonban a kérdés még nyitott, miszerint milyen mértékű mikotoxin-szennyezettségre számíthatunk és ez miként befolyásolhatja a gazdasági haszonállataink termelését?
I.sz. 1000 előttre vezethetők vissza igazolt, írásban is feljegyzett mikotoxinok okozta megbetegedések. A Szent Antal tüzének nevezett, az emberek körében tapasztalt járványszerű megbetegedés az ergot alkaloidok, a Batu kán lovai közt végig söprő elhullások a stachybotryotoxikózis, míg a „Turkey-X disease” az aflatoxin okozta, pulykáknál tapasztalt toxikózis révén vált nevezetessé. A mikotoxinok, ezen másodlagos anyagcseretermékek takarmány-alapanyagokból történő kimutatása napjainkban rutinszerű és elengedhetetlen vizsgálatnak számít. Ennek fő oka, hogy szemmel nem láthatóak, hatásuk azonban számos tünetegyüttes formájában jelentkezhet állatfajtól függően, azonban analízis nélkül a termeléscsökkenés sok más okra is visszavezethető lenne.
A mikotoxinok penészgombák által termelt másodlagos anyagcseretermékek, amelyeket környezeti stresszhatásokra történő válaszreakcióként termelnek: ilyen a hőmérséklet, az oxigén, a nedvesség- és a páratartalom változása. A penészgombák által termelt mikotoxinok a sertések takarmányozásával összefüggésbe hozható, egészségkárosító tényezők között kiemelt szerepet játszanak. Napjaink intenzív genetikájú állományai fokozottan érzékenyek a takarmányozással összefüggő ártalmakkal szemben. A takarmány-alapanyagok penészgomba fertőzöttsége, így mikotoxin szennyezettsége is nőtt, többek közt az alapanyagok globális szintű áramlása, a nagyobb terméshozamokra irányuló szelekció, a monokultúra és a globális éghajlatváltozás miatt egyaránt.
A mikotoxinok hatása a sertések egészségére és teljesítményére
A négy legjelentősebb mikotoxintermelő fonalas gomba nemzetség a Fusarium, az Aspergillus, a Penicillium és a Claviceps (Kanora & Maes 2009).
Háziasított állataink közül a DON toxinra („B” trichotecén) legérzékenyebb állatfaj a sertés (Diekman & Green 1992). Leginkább takarmányfelvételt csökkentő és hánytató hatása ismert (min. 1mg/kg késztakarmány), de nagymértékben károsítja a vékonybél hámsejtjeit is, ami a táplálóanyagok felszívódásának csökkenését és az immunrendszer elégtelen működését okozza (Ghareeb et al., 2014). Hasonló tünetegyütteseket okoz a fuzáriumsav is, mely DON toxinnal való együttes előfordulása felerősíti (szinergizmus) a két mikotoxin hatását. Ennek értelmében alacsony toxinterheltség esetén is jelentős takarmány visszautasítás tapasztalható (D’Mello et al., 1997).
Zearalenon és „A” típusú trichotecének
A hiperösztrogén hatású zearalenonra a sertések rendkívül érzékenyek. Kocák esetében legjellemzőbb tünete az anösztrusz, a vetélés, az embrióelhalásos esetek és a halva születések számának növekedése, továbbá a malacok lábszétcsúszása, a vörös, gyulladt pérával születése. Tenyészkanoknál fő tünetként a tesztoszteron szint, a libidó és a spermaminőség csökkenése figyelhető meg (Kanora & Maes 2009).
Az „A” típusú trichotecének (pl. T-2, HT-2, DAS, NEO) jellemzően száj- és nyelőcső felmaródást, gyomorfekélyt, bélgyulladást, továbbá az immunrendszer károsodását okozzák (Kubena et al., 1997).
Funomizinek és ochratoxinok
A fumonizinek sertésekben tüdőödémát, máj- és immunrendszer károsodást okozhatnak (Smith & Diaz-Llano). Csökkentik az immunrendszer és a vakcinák hatékonyságát, ezáltal növelve a fertőző betegségek iránti fogékonyságot, hatására romlik a takarmányfelvétel és a testtömeggyarapodás, mely végeredményben a hizlalási idő meghosszabbodásával jár. Közvetett módon, de képesek rontani a kocák reprodukciós képességét is (Mello et al., 1999).
Az ochratoxinok képesek felhalmozódni az egyes szövetekben, mint a vese, a máj, az izmok és azokban kóros elváltozásokat okoznak (Martins et al., 2008). Toxinexpozíció esetén megnövekedett vízfelvétel, csökkent testtömeggyarapodás és takarmányértékesítés jellemző (Milicevic et al., 2008).
Aflatoxikózis és ergot alkaloidok
Aflatoxikózis jeleként máj- és vesekárosodással, véralvadási problémákkal és az egyes szövetek fokozott érzékenységével találkozhatunk.
Az aflatoxinok azáltal csökkentik az állati szervezet baktériumok, gombák, vírusok és paraziták iránti ellenálló képességét, hogy a sejtes és a humorális immunválaszt gátolják. További hatásként jelentkezik az állatok alacsonyabb takarmányfelvétele és testtömeggyarapodása, ezek következtében gyengébb termelési hatékonyság tapasztalható (Diekman 1992).
Sertésekben az ergot alkaloidok szaporodásbiológiai zavarokat okoznak, mint a visszaivarzás, a vetélés, a korai fialás, a metritis, a mastitis és a mumifikálódott malacok. Hatására gyakrabban előfordulhat sántaság, továbbá a farok és a fülek nekrózisa. A toxinnal terhelt állatoknak csökken a takarmányfelvétele és növekszik a pulzus- és légzésszáma (Kanora & Maes 2009).
Mikotoxinokkal szennyezett takarmányok fogyasztásának hatása
Mikotoxinokkal szennyezett takarmányok fogyasztása súlyos károsodásokat idézhetnek elő a sertések szervezetében. A mikotoxin szennyezettséggel járó egészségkárosító hatások azonban megfelelő eljárásokkal jelentősen mérsékelhetők.
A legideálisabb, ha már a szántóföldön gondoskodunk takarmánynövényeink védelméről (pl. agrotechnika, növényvédelem stb.), majd a takarmányok tárolása és feldolgozása során is kellő figyelmet fordítunk alapanyagaink megóvására (pl. szárítás, forgatás, savazás stb.).
A fizikai és kémiai módszerek hatása csak mérsékelt a mikotoxinok elleni harcban. A takarmányozás során további lehetőségként a mikotoxinok felszívódásának csökkentése és az állatok védekezőrendszerének fokozása jöhet még szóba toxinkötő készítmény alkalmazásával.
A T5X termékcsaládról
A takarmányozás területén alkalmazható megoldásokat kínál az ADM cégcsoport (korábban Wisium) több, mint 60 éve folyó kutatómunkájának eredményeként gondosan összeválogatott, multikomponensekből álló T5X termékcsaládja (T5X Premium, T5X SD, T5X Binding):
- – a termékcsalád három tagja a mikotoxin-szennyezettség mértékétől és összetételétől függően nyújthat hatékony védelmet a termeléskiesés csökkentése érdekében;
- – a köthető és nem köthető mikotoxinok ellen is hatást fejt ki;
- – szinergista agyagásvány tartalmával hatékonyan köthet bizonyos mikotoxinokat;
- – speciális májvédő és májenzim fokozó hatása révén növeli a szervezet méregtelenítő képességét;
- – sejtvédő és gyulladáscsökkentő komponensekkel bír, továbbá aktiválja az immunrendszert;
- – a mikotoxin analízis eredményével és a Mycowatch® applikáció segítségével egyszerű és gyors adagolási javaslatot kapunk az aktuális szennyezettséggel szembenm legoptimálisabb készítményre.
Védje állományát a takarmány aktuális mikotoxin terheltségnek megfelelő T5X készítménnyel, kérje őket szaktanácsadóinktól!
NeoCons Plus – kiegészítjük egymást