
A gabonapiaci helyzet áttekintése
A nemzetközi piacon pánikhelyzet alakult ki amiatt, hogy a globális gabonaexport 30-40 %-át adó Oroszország és Ukrajna között háború dúl, emellett a napraforgó olaj export 40 %-át ellátó Ukrajnában bent ragadtak a termények és ezek mind hiányoznak a világpiacról. Az elmúlt időszakban a gabonapiac szereplői többek között ezért is kényszerültek hullámvasutazásra a csúcsokat járó búza és kukorica árak kapcsán, amelyek június közepével érezhető zuhanásba kezdtek.
Nagy István agrárminiszter szerint egy darabig biztosan megáll a gabona drágulása. Az idei gabona- és árpatermelés a minőség tekintetében még sok kérdést vet fel annak ellenére, hogy az árpa betakarítást a legtöbb helyen a hét végére be is fejezték. A tárolókapacitásokat kezdik felszabadítani, mindez megállíthatja a gabonaárak emelkedését. Mivel Magyarország mezőgazdasága 20 millió ember ellátására képes, a háború okozta ellátáshiánytól nem kell tartania a lakosságnak. Az élelmiszerárak azonban nálunk is hatalmas emelkedésen mentek keresztül az energiaárak növekedése végett (kőolaj, földgáz, munkaerő).
Az új gabonáról
Az új gabona átlagértékei a vártnál rosszabbul alakulhatnak, tekintve az idei kritikus aszályos időszakot, amely a keleti megyéinket fokozottan sújtja. Közel 230.000 ha fog kárenyhítő juttatásban részesülni.
Közben az oroszok aknamentesítették a bergyanszki kikötőt és kifutott az első gabonaszállító uszály Ukrajnából. A teherhajót az orosz tengeri flotta „védi”. A madridi NATO találkozón elhangzottak szerint mind Törökország, mind Görögország kész segítséget nyújtani az ukrán gabona exportját illetően.
A napraforgómag világpiaci ára április 19. és május 16. között valamelyest csökkent, mivel Ukrajnából megindult a termények szárazföldi szállítása.
Mind Chicago, mind a MATIF esést mutat a búza, kukorica és szója piacokra, bár a repce eközben 0,3%-kal drágult a június 30-i jegyzés alapján. Az USA vetésterülete a szója „kárára” alakult, ugyanis a kukorica közel 36,4 millió hektáron, míg a szója 1 millió hektárral a tervezettek alatt (35,7 millió ha) kerül elvetésre. Mindez szintén befolyásolhatja a világpiaci árakat.
Magyarországon 137,8 ezer forint/tonna termelői áron kereskedtek az étkezési búzával június első hetében. A takarmánykukoricát az egy évvel korábbinál 50 százalékkal magasabb, 117,6 ezer forint/tonna áron adták június első hetében.
Haszonállat állományok alakulása
Komoly visszaesések figyelhetőek meg egyes haszonállatok állományaiban az utóbbi években, 2017 és 2021 között. Erőteljes csökkenést rögzítettek a sertések (5,1%), kecskék (43%) és juhok (20%) állományában, ezzel ellentétben a tejelő tehenek (14%) és a húshasznú szarvasmarhák számában komoly növekedés volt érzékelhető (37%). A hazai sertéstartók folyamatosan csökkenő felvásárlási árakról számolnak be, bár a grillszezon elején tartunk. Többek eljutottak tartalékaik végéhez, sokak szerint az elmúlt héten megkezdődött gabonaár csökkenés jelenthet csak segítséget. A tejtermelők viszont jobb helyzetben vannak. Könnyebben vészelik át az áremelkedést magasabb átvételi árakkal. (Egy középkategóriás laktózmentes tej 500 Ft felett van, egy 2,8%-os pedig 400 Ft felett kapható a boltokban).
Kurrens takarmányok áttekintése
A kurrens takarmányok közül a fehérjehordozókba bepillantva látjuk, hogy a szójadara, DDGS, CGF, és a glutén árak is estek az elmúlt két hét tükrében.
Az északi piacokon 1280 EUR/mT a hemoglobin ára (Lengyelország, Németország) leszállítva, mely értékesebb fehérje a PET és az akvakultúra számára, mint pl. a kukoricaglutén.
A melasz a tavalyi árakhoz képest viszont háromszorosára emelkedett, eléri a közel 350 EUR/mT leszállított árat.
Mi várható az év hátralevő részében?
Az elkövetkezendő hetek érdekes változásokat hozhatnak a piaci árak tekintetében. Hogyan alakul az időjárás? Kapunk-e elég csapadékot? Hogyan alakul a környező országok gabonapiaca, időjárása? Milyen irányt vesz az energiapiac a 4. negyedévben? Lehet-e stabil a most elkezdődött árcsökkenés a takarmányok és gabonák piacán? Megérkezik-e az év végével egy időszakos megnyugvás?
Nehéz jóslatokba bocsátkozni, de a nyár talán már nem hoz radikális változást.
Árendás Edit, szaktanácsadó írása
NEOCONS – kiegészítjük egymást