
2020. agusztus 18.
A mikotoxinok és a fonalas gombák
A mikotoxinok fonalas gombák által termelt másodlagos anyagcseretermékek, amelyek a különböző állatfajokra és az emberre más-más hatást gyakorolnak a koncentrációjuktól, a molekuláris szerkezetüktől, egyéb szennyező anyagok jelenlététől, a környezeti viszonyoktól és számos olyan tényezőtől függően, amelyeket ma még nem ismerünk biztosan, de mindenképpen kockázatot jelentenek a szervezet egészséges működésére.
A mikotoxinok a Föld minden részén előfordulhatnak az éghajlat és a mezőgazdasági gyakorlat szerint változó gyakorisággal. Az 5 legismertebb és leggyakrabban előforduló mikotoxin az aflatoxin, az ochratoxin, a fumonizin, a zearalenon és derivátjai (F-2 toxinok), valamint a trichotecének (DON, T-2, HT-2, stb.), amelyek számos klinikai vagy szubklinikai tünetekben megnyilvánuló problémát okozhatnak az állattenyésztésben.
A legtöbb esetben a „multikontamináció” okoz gondot, ugyanis egyrészt egy adott gombafaj többféle toxint is tud termelni, másrészt egy adott mikotoxint több gombafaj is képes előállítani. Mivel adott körülmények között több gombafaj is életteret találhat, így a szennyezettség mértéke és összetétele igen változatos lehet. Ezt tovább bonyolítja a szántóföldi és a raktári penészgombák által termelt mikotoxinok jelenléte és az additív vagy szinergista hatások.
A penészgombák jelenléte önmagában nem determinálja a mikotoxinok jelenlétét, de ismerjük azokat a környezeti tényezőket, amelyek hajlamosítanak a mikotoxin-termelődésre: növénytermesztési technológiák (talajműveléstől a vetésforgón, a fajtaválasztáson, a növényvédelmen át a betakarításkori időjárásig), a terménytárolás körülményei (tisztítás, nedvességtartalom, savkezelés, tárolás időtartama, kártevőírtás stb.), takarmánygyártási- és etetési technológiák.
A mikotoxin-szennyezettséget szemrevételezéssel nem tudjuk megállapítani, kizárólag kémiai vizsgálattal lehet meghatározni!
A mikotoxinok kártételének elkerülésére a WISIUM kidolgozott egy koncepciót, amely az alapanyagok vizsgálatától kezdődik, s egészen az állatok teljesítményének nyomon követéséig tart. Mivel minden alapanyag potenciálisan szennyezettnek tekinthető, a Wisium 360°-os megközelítést alkalmaz, ami magában foglalja a minőségellenőrzési tervet, a mintavételezést, az elemzést, a technikai szakértelmet és a felügyeleti eszközöket.
Mycowatch®, az ingyenesen elérhető monitoring eszköz
A vizsgálati eredmények megbízhatóságára legnagyobb ráhatása a mintavételi módszernek van. A minta által képviselt tétel vizsgálatára gyors és komplex módszerek állnak rendelkezésre, akár egyidejűleg 48 féle mikotoxint tudnak kimutatni. A vizsgálati eredmények alapján egy kiváló monitoring eszköz, a Mycowatch® applikáció segítségével már gyorsan és egyszerűen megtudhatjuk az adott szennyezettség káros hatását az állati szervezetre, továbbá melyik T5X termékkel (T5X Binding, T5X SD vagy T5XPremium) és annak milyen adagolásával tudjuk azt kivédeni.

A gazdasági haszonállatok a különböző mikotoxinokra és a szennyezettségi szintekre eltérően reagálnak, ezért a védekezési stratégiákat is faj, kor, hasznosítási irány szerint kell kialakítani.
A mikotoxinok elleni védekezés költsége egy jól összeállított rendszerben sokkal kedvezőbb, mint a kártételből származó bevételkiesés lenne.
Ebben segíti partnereit a WISIUM teljeskörű szolgáltatás csomagja, ami Magyarországon a NeoCons Plus Kft.-n keresztül érhető el.
NeoCons Plus Kft. – kiegészítjük egymást